Neden Kalıp Kromaj


  • Kromaj Kaplama sonucu Korozyona karşı koruma dayanıklılığının artırılması,
  • Kromaj Kaplama sonucu Dekoratif amaçlarla daha iyi bir görünüm,
  • Kromaj Kaplama sonucu Aşınma ve yıpranmaya karşı dayanıklılığının artırılması
  • Kromaj Kaplama sonucu Kalıpların ve piston yataklarının darbelere karşı dayanıklılığın artırılması


        Kromaj Kaplama ve parlatma uygulamalarımız; elektroliz Kromaj kaplama yönteminde kaplanan ve hassas parlatma yapılabilen tüm elektrik malzemeleri kalıpları sigorta kutusu kalıpları, plastik enjeksiyon kalıpları (sürahi,tepsi,kova v.s.) , pvc kalıpları, plastik enjeksiyon kafa kalıpları, bakalit kalıpları, conta kalıpları, şişirme kalıpları (şişe), plastik cam kalıpları, atık su borusu kalıpları gibi çok çeşitli malzemeler genelde korozyona ve ısıya karşı dayanıklılık, sertlik, aşınmaya karşı direnç elde etme ve pürüzsüz hoş bir görünüm sağlamak için kromaj kaplama yöntemine tabi tutulurlar.
        Çelik, paslanmaz çelik, çelik döküm, pik döküm gibi malzemeleri olduğu gibi bakır, pirinç gibi demir dışı metalleri, asitle inilmiş yüzeyler ve püskürtme (kumlama) metal kaplanmış yüzeyleri de kapsar. Sert Krom kaplanan parçalar yalın halleri ile kullanıldıkları gibi istenen değerlere göre mat veya parlak kromaj halinde parlatılarak da kullanılırlar.
        Metal Kromaj kaplama prosesleri metali korozyona ve ısıya karşı koruma, yüzey pürüzlülüğünü en aza indirme, yüzeyde maksimum sertlik ve dayanma elde etme ve ayrıca hoş bir görünüm elde etmek amacıyla yapılır. Bu nedenle elektroliz yöntemleri ile kromaj kaplama uygulanmaktadır.
        Ayrıca istenen değerde yüzey pürüzsüzlüğünü elde etmek için hassas parlatma da uygulanır.